
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 7 mA |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Load Regulation | 0.05 % |
| Line Regulation | 0.005 % |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$7.80861
Ext.Price$7.80861
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.80861 | $7.80861 |
| 10 | $6.13869 | $61.38690 |
| 25 | $5.79406 | $144.85150 |
| 50 | $5.46883 | $273.44150 |
| 100 | $5.26153 | $526.15300 |
| 300 | $5.08311 | $1524.93300 |
| 500 | $4.91069 | $2455.34500 |
| 1000 | $4.80212 | $4802.12000 |
